Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować naszym życiem.

 Powiedzieć, jak rozumiem Pierwszy Krok w kilku zdaniach, to trudne zadanie.

Czym jest przyznanie się, że to alkohol rządzi mną, a nie ja nim może zrozumieć tylko alkoholik. Fakt przyznania się, to klęska dotychczasowej filozofii życia, to zburzenie dotychczasowego porządku. Wygląda to tak, że stoję na dnie, przyznaję się do bezsilności wobec alkoholu, stwierdzam, że to alkohol kieruje moim życiem, a ja zostaję odarty z wszelkich moich dotychczasowych filozofii życiowych i…zaczynam wszystko od początku, aby odbić się od dna i wypłynąć na powierzchnię. To dopiero początek…

Pierwszy Krok składa się z dwóch części. Najpierw przyznajemy się do bezsilności wobec alkoholu, a potem do tego, że nie kierujemy własnym życiem. Ja niestety podzieliłem ten Krok i to kosztowało mnie dłuższe picie. Wiedziałem od pewnego czasu, że jestem alkoholikiem, ale nie chciałem przyznać, że podłożem moich działań jest alkohol. Myślałem, że gdy przestawałem pić, bo miałem jechać autem to ja podejmowałem decyzję. Tak samo myślałem, że to ja decydowałem, kiedy się napiję po przerwie. W rzeczywistości było tak, że ledwo dojeżdżałem do celu, już kombinowałem jak się napić. I zawsze znajdowałem na to sposób. I w ten właśnie sposób „kierowałem” swoim życiem. Rozdzielenie dwóch części Kroku miało jeszcze jedną konsekwencję – na szczęście krótką. Doszedłem, bowiem do wniosku, że skoro jestem alkoholikiem, to jestem chory i to nie moja wina, że piję. Wszyscy powinni to rozumieć. Jakoś nie chcieli, a ja tonąłem coraz bardziej.

Typowy przykład egoizmu, egocentryzmu i użalania się nad sobą, a nie kierowania swoim życiem.

Teraz wiem, że Krok Pierwszy polega na jednoczesnym przyznaniu się do bezsilności wobec alkoholu i do tego, że nie jestem w stanie kierować moim życiem, dopóki robi to za mnie alkohol. Dlatego muszę się zmienić, a jak mi się to uda, to alkohol sam odejdzie. Do tego jest mi potrzebny Program 12 Kroków, który wyzwoli mnie z objęć alkoholu oraz podpowie, jak zmieniać swoje życie swoje i swoich Bliskich.

 AbogA

(C) Fundacja BSK AA; Wszelkie Prawa Zastrzeżone.