Magazyn Time umieścił Billa Wilsona na swojej Liście 100 Najważniejszych Osób XX w. W swojej nocie autobiograficznej Wilson opisał siebie jako człowieka, który "z powodu swego gorzkiego doświadczenia powoli odkrył, dzięki doświadczeniu nawrócenia, system zachowań i serię działań, które działają dla alkoholików, którzy chcą przestać pić"

 

 

 

***

 

 

 

Anonimowi Alkoholicy - jest to jedna z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów, sprzedana w ponad 30 mln kopii. W 2011 magazyn Time umieścił książkę na ich liście 100 najlepszych i najbardziej wpływowych książek napisanych w j. angielskim od 1923 (od początku istnienia magazynu). W 2012 Biblioteka Kongresu określiła ją jako jedną z 88 "Książek, które ukształtowały Amerykę"

 

***

 

Depresje Billa trwały łącznie 11 lat, aż do roku 1955. W początkowych okresach depresji Bill leżał w łóżku a Lois pilnowała, aby coś jadł. Nell Wing, która była sekretarką Billa od 1950 roku, aż do jego śmierci, mówiła:"wiele razy, kiedy przychodził do biura i siadał naprzeciw mnie, zakrywał twarz dłońmi i praktycznie nie był w stanie nawiązać kontaktu, tylko prawie szlochał. Otwarcie o tym mówił. To Go naprawdę zbijało z nóg."

 

na podstawie „Przekaż Dalej

***

Pismo Saturday Evening Post opublikowało artykuł Alexandra w wydaniu z 1 marca 1941. W kioskach numer ukazał się 24 lutego.Niewiele brakowało, aby tekst się nie ukazał, bo redakcja uparła się, aby z tekstem zamieścić zdjęcia alkoholików. Na jednym zdjęciu był Bill w otoczeniu Horece'a C, Helen P, Toma B, Toma M, Ruth Hock, Dicka S, Raya W, Lois, Gordona M, Boba F. Szacuje się, że ok.6 tysięcy alkoholików weszło na drogę trzeźwości po wspomnianym artykule.

na podstawie „Przekaż Dalej”: rozdział 14

***

Najpierw było 6 Kroków:
1. Przyznaliśmy, że zostaliśmy pokonani, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu.
2. Zrobiliśmy obrachunek moralny
naszych wad lub grzechów.
3. Wyznaliśmy lub powiedzieliśmy o naszych brakach innej osobie w zaufaniu.
4. Zadośćuczyniliśmy wszystkim, których skrzywdziliśmy przez nasze picie.
5. Staraliśmy się nieść pomoc innym alkoholikom bez żadnej myśli o nagrodzie pieniężnej lub prestiżowej.
6. Modliliśmy się do jakiegokolwiek Boga, o którym myśleliśmy, że istnieje, o siłę do przestrzegania tych przykazań.

 


***

 


Modlitwa o Pogodę Ducha została "odkryta na stronie nekrologów jednego z numerów nowojorskiego Herald Tribune z początków czerwca 1941 roku. Oto jej dokładne brzmienie: Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego."

 

Przekaż Dalej” str.272

 

 ***

Dyskutując z doktorem Bobem Bill upierał się, że ruch potrzebuje płatnych misjonarzy, którzy nieśliby posłanie w inne strony, a także specjalistycznych szpitali, jako że większość normalnych szpitali nie przyjmowała pacjentów, których oficjalnie zdiagnozowano jako alkoholików.

 

Przekaż Dalej” str. 193

***

Tradycje, gdy powstawały, nie nazywały się Tradycjami a "punktami". W kwietniu 1946r ukazały się w Grapevine pod nazwą:"

Dwanaście punktów zapewniających nam bezpieczną przyszłość", a potem co miesiąc Bill opisywał jeden "punkt".

 

***

Na całym świecie jest około 115000 grup AA.

 

Grupy AA spotykają się w 170 krajach.

 

W Polsce jest ok. 2700 grup.

***

Wielka Księga została do tej pory przetłumaczona na 67 języków, a łączny nakład wydania angielskiego przekroczył 30 mln kopii. Trzydziestomilionowy egzemplarz podarowano Amerykańskiemu Towarzystwu Medycznemu, które jako pierwsza organizacja zrzeszająca lekarzy uznało alkoholizm za chorobę.

***

Literatura AA została przetłumaczona na tak różnorodne języki jak afrykanerski, arabski, farsi, hindi, nepalski, suahili, twi, wietnamski i wiele innych.

***

Światowy Mityng Służb(WSM) odbywa się co dwa lata, na przemian w Nowym Jorku i w innych miastach na całym świecie. W ostatnim okresie następujące miasta gościły WSM: Cartagena w Kolumbii; Auckland w Nowej Zelandii; Oviedo w Hiszpanii; Malahide w Irlandii; Mexico City w Meksyku i Warszawie w roku 2014. 24. Światowy Mityng Służb odbędzie się jesienią 2016 roku w Nowym Jorku.

***

Pierwszy Wschodnioeuropejski Mityng Służb odbył się w kwietniu 2002 roku w Warszawie z udziałem przedstawicieli 14 krajów. Mityng ten połączył się później z Europejskim Mityngiem Służb.